Stanik push up – co to jest? Czym różni się od plunge?

Nie jesteś pewna, co to jest push-up w staniku? Nic dziwnego: wokół biustonoszy tego typu narosło przez lata wiele mitów. Jednym z nich jest to, że są przeznaczone wyłącznie dla kobiet z małym biustem. Jest to mylne przeświadczenie. Stanik push-up będzie doskonały dla każdego rozmiaru, wystarczy dobrać jego odpowiedni rodzaj. W tym artykule wyjaśniamy, co to jest stanik push-up, jakie są jego rodzaje, czym się od siebie różnią i do czego pasują.
Stanik push-up i plunge – co to jest? Krótka charakterystyka
Stanik push-up pojawił się na rynku bieliźniarskim już w latach 60. ubiegłego wieku. Charakteryzuje się on wypełnieniem miseczki, najczęściej w postaci gąbki, która doskonale podtrzymuje biust i optycznie go powiększa. Jego nazwa push-up (z ang. unosić) odnosi się do jego funkcji, czyli wspomnianego podnoszenia piersi.
Szukając idealnego stanika push-up, możemy zauważyć także jego różne formy, w tym ostatnio bardzo modny push-up plunge. Co to? Otóż plunge to model stanika push-up, który wyróżnia się dużym wycięciem na dekolcie i nisko położonymi fiszbinami, co dokładniej opiszemy w kolejnych akapitach.
Staniki push-up – czym się od siebie różnią?
Na przestrzeni lat powstało wiele wersji popularnego stanika push-up. Modele różnią się od siebie krojem, rodzajem wypełnienia, gładkością wykończenia, a także sposobem zapinania i przeczeniem (funkcjonalnością).
Rodzaje staników push-up z uwzględnieniem kroju
Staniki push-up ze względu na swoją formę muszą być usztywniane fiszbinami, nie mogą należeć do kategorii biustonoszy miękkich, ponieważ mają one za zadanie maksymalnie podnieść i powiększyć biust. Staniki push-up dzielą się na:
- te o klasycznym kroju, jak Fabia lub Havana,
- balkonetki push-up z zaokrąglonymi, zabudowanymi miseczkami, tak jak Newia, czy też Dita.
- plunge z dużym dekoltem, np. Claudia.
Rodzaje staników push-up a ich wypełnienie
Staniki push-up posiadają najczęściej gąbeczki w dwóch wariantach – jako wkładki oraz jako stały element biustonosza. Istnieją także te w formie:
- pianki,
- silikonu,
- a także powietrza (w specjalnych konstrukcjach).
Nowym typem są biustonosze z miseczkami „kopa”, czyli z termicznie formowanymi wypełnieniami w postaci elastycznej pianki.
Jeśli chodzi o ilość tego wypełnienia, a co za tym idzie, formę podtrzymania i optycznego powiększenia biustu, to staniki push-up dzielą się na:
- standardowy push-up z lekkim wypełnieniem,
- podwójny push-up z dodatkowymi gąbeczkami lub pianką,
- stanik push-up z wyjmowanym uzupełnieniem.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź:
Jakie rodzaje biustonoszy można wyróżnić?
Czym różni się bardotka od balkonetki?
Jak optycznie podnieść biust?
Jaki stanik wybrać do szerokiego rozstawu biustu?
Polskie marki biustonoszy – które warto znać?
Rodzaje staników push-up a ich wykończenie (gładkość)
Wiedząc już, co to jest push-up i jakie są jego podstawowe kategorie, nie możemy nie wspomnieć także o ich podziale na:
- takie z gładkimi miseczkami,
- koronkowe,
- w pełni bezszwowe.
Staniki push-up i rodzaj ich zapięcia
W tej kwestii nie będzie zaskoczenia – staniki push-up dzielą się na te zapinane standardowo na haftki z tyłu, a także z przodu. Stanik push-up plunge zazwyczaj zapinany jest z tyłu, ponieważ jego fiszbiny są położone nisko względem mostka.
Stanik push-up a jego wielofunkcyjność
Stanik push-up nie powinien tylko ładnie wyglądać, ale przede wszystkim spełniać swoje zadanie. W przypadku plunge jest to uwydatnienie i zebranie biustu przy dużym dekolcie. Inne kategorie staników push-up do zadań specjalnych to te z:
- możliwością zapięcia na różne sposoby jak w Diti, która doskonale komponuje się z letnimi sukienkami na cienkich ramiączkach,
- regulacją obwodu na przeźroczystej taśmie – Impress, do kreacji z dekoltem na plecach,
- przezroczystymi ramiączkami o różnej konfiguracji jak w Ismenie, do bluzek i sukienek bez ramiączek, np. hiszpanek,
- miseczkami „kopa” (termicznie formowanym wypełnieniem), odpinanymi ramiączkami i gładkim krojem, jak w przypadku Salmy do obcisłych, przylegających do ciała stylizacji.
Stanik push-up plunge
Push-up typu plunge posiada nisko ułożone, wypełnione i usztywnione miseczki doskonale zbierające od boków (a nie od dołu jak standardowe biustonosze) biust. Jest idealny do sukienek z kopertowym, ale i mocnym wyciętym dekoltem. Plunge wpisuje się w rodzaj staników typu push-up z głębokimi dekoltami, spośród których możemy polecić na przykład biustonosz push-up G025 marki Gorsenia. Dobrze zbierze i uwydatni on mały, średni, a nawet duży biust ze względu na jego nieduże wypełnienie.
Stanik push-up plunge posiada wypełnienie w najpopularniejszych postaciach – gąbek lub pianki w standardowym rozmiarze, by dobrze zebrać biust po bokach. Biustonosz push-up plunge ze względu na swoją funkcję produkowany jest w wersji z gładkimi miseczkami, a także jako w pełni bezszwowy stanik. Ma on za zadanie podtrzymać biust, pozostając przy tym niewidocznym.
Jak widać, jest bardzo wiele rodzajów staników typu push-up. Jeśli chcesz poznać wszystkie nasze propozycje, zajrzyj do zakładki biustonosze push-up, gdzie znajdziesz najmodniejsze i najbardziej pożądane modele.
Przeczytaj także:
Jaki stanik wybrać do małego biustu?
Jaka jest najlepsza bielizna damska?
Co to jest biustonosz full-cup i half-cup?
Co to jest minimizer?