Jak dobrać rozmiar rajstop? Na co zwracać uwagę?

Rajstopy to jedna z najbardziej kobiecych części garderoby noszona niezależnie od pogody i okazji. Mimo że jest to powszechny element odzieży, to panie często nie wiedzą, jakie rozmiary rajstop będą na nie pasowały. A źle dobrana wielkość oznacza, że produkt praktycznie nie nadaje się do użytku. Jeśli lubisz wydawać pieniądze z głową, zapoznaj się z tym artykułem. Dowiesz się, jak mierzyć rajstopy, żeby na pewno były na Ciebie dobre!
Dlaczego właściwy rozmiar rajstop ma znaczenie?
Rajstopy i pończochy to bielizna ściśle przylegająca do ciała, dlatego jej wielkość musi być idealnie dopasowana. Za duży rozmiar będzie się marszczył na łydkach i zsuwał w części majtkowej, co jest niewygodne. Z kolei za mały nie wejdzie w ogóle na nogi lub pęknie przy pierwszym kroku. Oprócz tego zbyt obcisłe rajstopy mogą przyczyniać się do powstawania żylaków i cellulitu. Choć jeżeli chodzi o to ostatnie, to na rynku są specjalne rajstopy antycellulitowe, które zwalczają skórkę pomarańczową, o ile są właściwie dobrane.
Jakie rozmiary mają rajstopy?
Nie wiadomo dlaczego, ale rozmiary rajstop nie są ujednolicone. Zdarza się nawet, że różne rodzaje rajstop z tej samej firmy mają inną rozmiarówkę. Na pudełkach można spotkać się z oznaczeniami cyfrowymi (2, 3, 4) lub literowymi (S, M, L). Zazwyczaj 2 to odpowiednik S, 3 – M itd. Producenci do wyznaczania rozmiarów kierują się wzrostem, wagą i obwodem bioder kobiet. Dokładne opisy rozmiarów przedstawione są na etykiecie, ale najczęściej wyglądają one tak:
- 2 (S) – to rajstopy dla kobiet do 164 cm wzrostu i 112 cm w obwodzie bioder,
- 3 (M) – do 170 cm i 116 cm w biodrach,
- 4 (L) – do 176 cm i 120 cm obwodu bioder.
Duże rozmiary rajstop oznacza się także jako 5, 6, XL, XXL a małe – 1 lub XS. Niektóre modele są na tyle uniwersalne, że wielkościowo określa się je jako 1/2 i 3/4, co można przetłumaczyć najogólniej jako mniejsze i większe.
Czym się kierować, wybierając rozmiar rajstop?
Zdajemy sobie sprawę, że nieraz trudno jest oszacować dobry rozmiar rajstop. Jeżeli i Tobie wychodzi z obliczeń, że potencjalnie mogą pasować dwie sąsiadujące wielkości, zobacz niżej, którą wybrać.
- Gdy kupujesz rajstopy kabaretki albo podobne, weź mniejszy rozmiar. Siateczkowa oczka rozciągają się i w rezultacie świetnie leżą, nawet jeśli z rozmiarówki wynika, że mogą być nieco za małe.
- Rajstopy na zimę, czyli wykonane z bawełny lub wełny, są mało elastyczne i mogą się skurczyć w praniu, dlatego lepiej sięgnij po te troszkę za duże niż za małe.
- Kiedy wybierasz rajstopy we wzory, przyjrzyj się nadrukowanemu motywowi. Niektóre są na tyle specyficzne, że po zbytnim naciągnięciu będą prezentowały się karykaturalnie i w takim przypadku większy rozmiar jest odpowiedniejszy.
- Codzienne, zwykłe rajstopy zawierają dodatki elastycznych włókien, tak jak np. rajstopy z lycry lub mikrofibry. One się rozciągają, więc spokojnie decyduj się na mniejszą wielkość.
Problem z trafieniem w rozmiar rajstop mają przede wszystkim dziewczyny o niestandardowym wzroście i wadze. Wysokie i jednocześnie bardzo szczupłe (lub na odwrót) mają wątpliwości, czy wybrana wielkość będzie dobra na długość, ale jednocześnie nie za szeroka lub nie za wąską w biodrach. Wierzymy, że nasze wskazówki będą pomocne przy zakupie rajstop w odpowiednim rozmiarze.